לדבר עם עצמך ולדמיין – להצליח במשימה

אם אתם רוצים לדעת עוד בנושא לדבר עם עצמך ולדמיין – להצליח במשימה השאירו פרטים והכתב שלנו יחזור אליכם

מהי מציאות ומהו הדמיון  – האחד יכול לתמוך בשני בזמן משבר?

מאת: רוי קוריטשונר

מה הקשר לבלאק אוט לפני פרזנטציה? המושג "בלאק אוט" בעברית חִשָּׁכוֹן, מלווה אותנו מגיל צעיר – כן כן גיל צעיר
-הרגע שרוצים להגיד משהו ולא זוכרים, הרגע שיושבים בבחינה וכל החומר נעלם מהמוח
-כאילו מצא את דרכו החוצה מהמוח.

הרגע הזה הוא למעשה אובדן זמני של היכולת שלנו לקלוט אינפורמציה, לעבד אותה ולהוציאה לפועל כתגובה המתאימה לסיטואציה הרלוונטית.

במילים אחרות, החוויה היא ניתוק מהמציאות… לפעמים הדופק רץ,כאב בטן ובעיקר הקול שנשמע בראש שוב ושוב ואומר ביני לבין עצמי:  "עשיתי את זה עשרות פעמים אז למה לעזאזל אני מגיב ככה, למה אני לחוץ ולא מצליח להיזכר על מה אני אמור לדבר ?"

כמטפל הוליסטי  אני מעביר הרצאות. הרצאות הן בהחלט חלק מהשגרת העבודה שלי.
באותו יום של ההרצאה שהייתי אמור להעביר,משהו בי לא היה שקט – חששתי מהרצאה זו.
עם התערערות חוסר הביטחון הגיע הבלאק אוט. למזלי הגיע  עוד לפני שיצאתי לכיוון הרצאה.
כל מה שעבר לי בראש זה "איך אני הולך להעביר את ההרצאה היום? למה זה קורה לי ?" קראתי את ראשי הפרקים שהכנתי לי אבל עדיין הייתי בחרדה כי הרגשתי חוסר ביטחון.

כמטפל ומאמן אשר בעצמו עובד עם אנשים של הביטחון העצמי שלהם, פחדים ועוד, הבנתי שאם אין אני לי מי לי!
יש לי ארגז כלים ! זה הרגע לעשות בו שימוש.

ביטחון עצמי נמוך עוצר אותנו ומונע מאתנו להתקדם בתחומים רבים בחיים.
בטחון עצמי אמיתי טמון רק באופן בו אנו מרגישים לגבי עצמנו, והבסיס לשינוי דימוי עצמי נמוך ורכישת בטחון עצמי, תלוי לחלוטין בנו- באופן בו אנו בוחרים לראות את עצמנו ולחשוב על עצמנו, ובציפיות שיש לנו מעצמינו. השילוב של חוסר ביטחון או ביטחון עצמי נמוך מעיר את הפחד שבתוכנו. פחד מכישלון עלול לגרום לכדור שלג של לחץ מתגבר, פגיעה בתפקוד,הרגשת חרדה וכן הלאה. למעשה  הדרך בה אני חושב על העצמי, העולם והעתיד. איך שאני תופס את שלושת הגורמים הללו, הם בעלי ההשפעה על היחס שלי למגוון מצבים, בין היתר למצבים בהם אכשל.

אחת האסטרטגיות להתמודדות עם הפחד הוא על ידי שיח פנימי. זהו השלב הראשון מתוך שלושה שלבים שאתאר.

לקול הפנימי שלנו יש השפעה עצומה על היכולות שלנו בהווה. הקשבה לקול הפנימי מאפשרת לנו להשיג שליטה מסוימת גם ביתר הרכיבים במצב הנפשי שלנו.

שלב שני באסטרטגית שיח הפנימי הוא הדמיון

כאשר משתמשים בכלי של דמיון מודרך אנחנו בעצם "עובדים" על המח שלנו , אנחנו גורמים לו לחוות את החוויה עוד לפני שהיא קרתה ובשביל המח זו ממש מציאות, זה ממש קורה כאן ועכשיו. וכשנצטרך לבצע את המשימה עצמה המח שלנו כבר חווה אותה כמוצלחת בעבר ( בדמיון ) והוא ישחזר אותה שוב במציאות כמוצלחת. ככל שנעשה יותר חזרות בדמיון כך המח יבסס את החוויה כמוצלחת יותר וכשנגיע לשלב הקריטי במציאות, החוויה תהיה הרבה יותר קלה כי כבר חווינו אותה כמה פעמים במח, בדמיון.

שלב ג' באסטרטגיה הוא עיגון

עיגון הוא דרך להשיג גישה אל המצבים הרגשיים  הנחוצים לנו כדי להצליח בהקשר מסוים ולהיאחז במשאבים אלו. זה גירוי חושי הגורם לנו להיזכר בעבר במצב שבו חשנו בטוחים  בעצמנו, שפעלנו באופן שהשביע את רצוננו ולהביא את אותו ביטחון להווה.

במקרה של אותו יום של ההרצאה לאחר שניהלתי שיח פנימי חיובי ומעצים ( אני שולט בחומר, עשיתי את זה כבר הרבה פעמים, אני  יודע שאני מסוגל ) וגם העברתי את  עצמי דמיון מודרך בו אני מדמה את  ההרצאה, רואה את האנשים שנמצאים בהרצאה, רואה היכן אני עומד ומה אני אומר. ממש מאמן את המוח להיות שם כשאני עוד כאן והמשכתי לעיגון. העוגן הפיזי שבחרתי הוא לסובב את הטבעת שאני עונד על האצבע , צללתי בדמיוני לעבר אירוע שבו חשתי בטוח בעצמי , נתתי למח שלי לחוות את תחושת הביטחון להעצים אותה ושם הטלתי את העוגן וסובבתי את הטבעת על האצבע שלי ( עשיתי את הפעולה הפיזית שבחרתי ). המשכתי להפליג בדמיוני לעתיד למצב שבו אצטרך  ביטחון עצמי בעתיד וכשדמיינתי את אותו מצב הפעלתי את העוגן וסובבתי את הטבעת על האצבע.  כשהעוגן נתפס, אזי כשתהיה במצב עתידי שבו תרגיש חוסר ביטחון ותשתמש בעוגן, המח יעשה את הקישור למצב שבו הרגשת בטוח בעצמך והביטחון העצמי שלך יתעצם ( תנסו את זה )…

ככל שמתרגלים את הטכניקות הללו הן נהפכות למהירות וקלילות יותר לביצוע, לפעמים אפשר לעצמינו תזכורת קטנה וכבר נרגיש יותר בטוחים בעצמינו.

כשהגעתי באותו ערב להרצאה הרגשתי הרבה יותר בטוח בעצמי, ההרצאה עברה בצורה טובה ומעניינת, הרגשתי שאני יודע איך אני הולך להתנהג ולדבר בהרצאה ובחלקים שהייתי פחות בטוח בעצמי אז פשוט סובבתי את הטבעת על האצבע , אני לא חושב שמישהו שם לב לפעולה שעשיתי עם הטבעת.

רוי קוריטשונר מטפל הוליסטי – הנחיית סדנאות ומעביר הרצאות

רוצה לקרוא עוד? פצחו באגוז חדשות או באגוז בלוג עוד ידע!

רוצים להגיב?

Facebook
Telegram
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Agoz מפצח לך ידע
Agoz מפצח לך ידע